Enxhi Muca

Bio

Be nice to people who are nice to you. Simply ignore the ones who aren't. “The greatest pleasure in life is doing what people say you cannot do.” – Walter Bagehot People will always have an opinion about what you do or what you say. Often this is triggered by jealousy and hatred. The way to combat this by ignoring and moving on. There are much bigger things in life awaiting you. Dream, action, achieve... Every single moment is a new beginning... "Our lives are defined by opportunities, even the ones we miss.” - F. Scott Fitzgerald Life is short. There is no time to leave important words unsaid. Kushtoji dy minuta nga jeta jote ketij postimi, eshte shume i bukur... “Çdo dite qe jetojme eshte nje mundesi e veçante” Prandaj, te lexojme me teper dhe t’i kushtojme me pak kohe puneve te shtepise. Te ulemi ne shkalle dhe te adhurojme pamjen.. Pa domosdoshmerine per te pare nese ka barera te keqia ne kopesht.. Te kalojme me shume kohe me familjen dhe miqte, dhe me pak kohe duke punuar per te tjeret.. Kam vene re se jeta eshte nje bashkesi eksperiencash, per t’u vleresuar dhe jo mbivleresuar.. Tashme nuk heq menjane asgje, perdor gota kristali cdo dite... Vesh rroba te reja, dhe sikur vetem per te shkuar ne market nese kam deshire... Nuk ruaj menjane parfumin me te mire per festat e vecanta, e perdor gjithnje, cdo here qe dua te ndjej aromen e tij... Frazat “nje dite...” dhe “nje dite nga keto...”, po zhduken nga fjalori im Te bejme c’ka kemi deshire , SOT.. Me vjen keq qe s’kam shkruar letrat qe doja sepse qellimi per t’i shkruar ishte… “nje dite nga keto...” Me vjen keq dhe jam akoma me i trishtuar kur kuptoj se kam rreshtur se theni njerezve te mi se sa i dua.. Tani perpiqem te mos kthej mbrapsht, harroj apo ruaj, asgje qe mund t’i jape lumturi dhe alegri jetes sime... Çdo dite qe kalon, i them vetes se kjo dite eshte shume e vecante. Çdo dite, çdo ore, çdo minute qe kalon… eshte shume e veçante. Nese e lexon kete postim do te thote se dikush te mendon dhe te ka per zemer.. Nese je shume i zene per t’i kushtuar disa minuta ketij postimi per t’ia derguar personave qe vlereson.. ...ose nese preferon t’i thuash vetes “sapo te kem kohe” do ta nis “nje dite nga keto” mund te presesh shume.. Ose te mos mberrish kurre... Ky postim permban ushqim per shpirtin.. Jepu te tjereve me teper seç presin dhe beje me besim.. Mos lejo qe nje keqkuptim i vogel te prishe nje miqesi... Mbaj mend poezine tende te preferuar ose muziken qe te pelqen me teper.. Thuaj: “te dua”, vetem atehere kur dhashuria jote eshte e vertete Dhe nese duhet te thuash: “Me vjen shume keq”, shihe ate person drejt e ne sy. Nese nuk beson ne “dashurine me shikim te pare”, mos u tall me endrat e te tjereve.. Dashuro thellesisht dhe me pasion, Ndonjehere dhe mund te lendohesh, por eshte e vetmja menyre per ta jetuar jeten plotesisht... Nese s’je dakort perpiqu te pakten te jesh i ndershem, fol ngadale, por mendo me shpejtesi... Mos ofendo, mos i gjykoni te tjeret per “ate qe keni degjuar te thuhet per ta ”... Nese dikush te ben nje pyetje te ciles nuk do t’i pergjigjesh, Buzeqesh dhe pyete: “pse do ta dish?” Kujto qe nje dashuri e madhe, ashtu si nje sukses i madh, eshte nje risk, merre persiper.... Martohu me dike, me te cilin te pelqen te flasesh... Sepse kur te plakeni biseda do te jete me e rendesishme se cdo gje tjeter... Kujtohu dhe se disa here heshtja eshte pergjgija me e mire... Lexo me teper libra, shiko me pak TV, jeto nje jete te mire dhe te rregullt.. Nje shtepi e lumtur eshte ajo cka ka rendesi me teper. Bej ç’te mundesh qe te krijosh nje ambjent te tille. Mos e nderprit kurre dike qe po te tregon perzemersi... Kujto qe lidhja me e mire eshte ajo ku dashuria mes dy personave eshte me e madhe se sa nevoja qe kane per njeri-tjetrin.. “Extraordinary things are always hiding in places people never think to look.” — Jodi Picoult (My Sister’s Keeper) Shpirti i nje njeriu eshte i fshehur ne shikimin e tij, .. - JM “I restore myself when I’m alone.” — Marilyn Monroe O ZOT ME MBRO NGA MIQTE,, SE NGA ARMIQTE RUHEM VETE.... EVERY GIRL SHOULD USE WHAT MOTHER NATURE GAVE HER,, BEFORE FATHER TIME TAKES IT AWAY... WHEN I WAS FIVE YEARS OLD MY MOTHER TOLD MY THAT HAPPINES WAS THE KEY OF LIFE.. WHEN I WENT TO SCHOOL THEY ASKED ME WHAT I WANTED TO BE WHEN I GROW UP? I ANSWERED: HAPPY. THEY TOLD ME I DIDN'T UNDERSTAND THE LESSON I TOLD THEM THEY DIDN'T UNDERSTAND LIFE.. THERE ARE SOME QUESTIONS THAT CAN'T BE ANSWERED BY GOOGLE.. "Your vision will become clear when you look into your heart. Who looks outside, dreams. Who looks inside, awakens." Carl Jung Don’t believe anything anyone says. Prove it to yourself!!! ~ Lester Levenson WHO DOESN'T UNERSTAND MY SILENCE.. HOW WILL UNDERSTAND MY WORDS ?? :::::::::::::::::Girls:::::::::::::::::::::: :::::::::::are like apples:::::::::::::::: ::::::on trees. The best ones:::::::::: :::::are at the top of the tree.:::::::: :::The boys dont want to reach::::::: ::for the good ones because they:::: :r afraid of falling and getting hurt.::: :Instead, they get the rotten apples: from the ground that arent as good,: but easy. So the apples up top think: something wrong w/ them when in::: :reality they’re amazing. They just::: :::have to wait for the right boy to:: :::: come along, the one who’s::::::: ::::::::::: brave enough to:::::::::::: :::::::::::::::climb all:::::::::::::::::::: :::::::::::::::the way::::::::::::::::::: ::::::::::::::to the top:::::::::::::::::: "Por..- tha Sokrati, pas nje heshtje te gjate:Ka dhe femra qe sa me shume vjeterohen aq me shume zbukurohen, por kjo sepse ne jeten e tyre kane ditur te zgjedhin librat, muziken, vererat, tonet e dukjes se tyre por dhe burrat qe kane dashuruar. Bukuria e tyre eshte klasike."Disa nga nxeneset ulen kokat dhe ne fshehtesi urrenin Sokratin... sikur t'ua kishte ai fajin qe ato nuk do te beheshin kurre klasike..^_^... ♥ - Nuk është egoizëm të mendosh me kokën tënde. Njeriu që nuk mendon me kokën e vet, nuk mendon fare. O.Vajld - Ka njërëz që jetojnë pa asnjë qëllim. Ata nuk ecin vetë, por shkojnë andej nga i shtyn era. Vetem dy gjera nuk kane kufij, Universi dhe budallalleku njerezor, dhe per te parin nuk jam E sigurt. Te gjithe e dine qe nje gje eshte e parealizueshme, derisa arrin nje qe nuk e di dhe e realizon. Zemra është pasuri, që as nuk shitet, as nuk blehet por dhurohet tek ai që e Dashuron -Femra është mbretëreshë e botës, por skllave e dëshirave.- Balzak Mosha s’ju mbron nga dashuria, por dashuria, deri diku, ju mbron nga mosha. Jeanne MOREAU Dielli qe perendon te prek ne shpirt vetem per te te kujtuar se ta vodhi dhe nje dite. Ne nuk jemi ata qe jemi por vetem ajo qe te tjeret shohin tek ne.-JIm Morris "Asgjë , sa thjeshtësia , nuk vepron për afrimin e njerezve" Tolstoi.. "A girl should be two things: classy and fabulous" - Coco Chanel. “They always say time changes things, but you actually have to change them yourself.” — Andy Warhol “Success is getting what you want, happiness is wanting what you get.” — W.P. Kinsella “As we acquire more knowledge, things do not become more comprehensible but more mysterious.” — Albert Schweitzer “Life without love is like a tree without blossoms or fruit.” — Khalil Gibran “People think dreams aren’t real just because they aren’t made of matter, of particles. Dreams are real. But they are made of viewpoints, of images, of memories and puns and lost hopes.” — Neil Gaiman “The bottom line is that we never fall for the people we’re supposed to.” — Jodi Picoult (My Sister’s Keeper) “Some lessons can’t be taught, they simply have to be learned.” — Jodi Picoult (Vanishing Acts) “Some people feel the rain. Others just get wet.” — Bob Marley “The more I see, the less I know for sure.” — John Lennon “If you make a mistake and do not correct it, this is called a mistake.” — Confucius “And above all, watch with glittering eyes the whole world around you because the greatest secrets are always hidden in the most unlikely places.” — Roald Dahl “If you only read the books that everyone else is reading, you can only think what everyone else is thinking.” — Haruki Murakami (Norwegian Wood) “None of us really changes over time. We only become more fully what we are.” — Anne Rice “The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.” — Eleanor Roosevelt “We know what we are, but not what we may be.” — William Shakespeare “We don’t pick who we fall in love with and it never happens like it should.” — No Strings Attached “The best index to a person’s character is how he treats people who can’t do him any good, and how he treats people who can’t fight back.” — Abigail Van Buren “Destroying things is much easier than making them.” — Suzanne Collins “Books are for people who wish they were somewhere else.” — Mark Twain “I dream. Sometimes I think that’s the only right thing to do. To dream, to live in the world of dreams.” — The Sputnik Sweetheart - Haruki Murakami You will never do anything in this world without courage. It is the greatest quality of the mind next to honor. Aristotle Forget mistakes. Forget failures. Forget everything except what you’re going to do now and do it. Today is your lucky day. Kur nga gjumi do zgjohesh dhe nuk do shohesh me diellin: O do te kesh vdekur, o je dielli vete! - Jim Morrison Nje dite qaja , sepse nuk kisha kepuce! Por kur pashe dike pa kembe pushova se qari!- Jim Morrison Do jepja jeten, per te mos vdekur.- Jim Morrison Ne se njerezit flasin keq per mua: Ta dinin c'kam thene une per ata: Do te flisnin edhe me keq. - Jim Morrison Lum kush nuk ka enderra per te realizuar, sepse nuk ka per te mbetur i zhgenjyer. -JM Te jesh ne humor nuk do te thote patjeter te jesh i lumtur, nganjehere ke nevoje te qeshesh, te besh shaka, per te mos ndjere se brenda ke deshire te qash. - JM "Imperfection is beauty, madness is genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring." — Marilyn Monroe "I believe that everything happens for a reason. People change so that you can learn to let go, things go wrong so that you appreciate them when they're right, you believe lies so you eventually learn to trust no one but yourself, and sometimes good things fall apart so better things can fall together." — Marilyn Monroe "I am good, but not an angel. I do sin, but I am not the devil. I am just a small girl in a big world trying to find someone to love." — Marilyn Monroe "If you can make a girl laugh, you can make her do anything." — Marilyn Monroe "If you're gonna be two-faced at least make one of them pretty." — Marilyn Monroe "When it comes down to it, I let them think what they want. If they care enough to bother with what I do, then I'm already better than them." — Marilyn Monroe "It's better to be unhappy alone than unhappy with someone." — Marilyn Monroe "Beneath the makeup and behind the smile I am just a girl who wishes for the world." — Marilyn Monroe "Success makes so many people hate you. I wish it wasn't that way. It would be wonderful to enjoy success without seeing envy in the eyes of those around you." — Marilyn Monroe "its better to be hated for what you are than to be loved for what your not" — Marilyn Monroe "All a girl really wants is for one guy to prove to her that they are not all the same." — Marilyn Monroe “It is not the brains that matter most, but that which guides them — the character, the heart, generous qualities, progressive ideas.” — Fyodor Dostoevsky “There is only one thing that makes a dream impossible to achieve: the fear of failure.” — Paulo Coelho (The Alchemist)

Latest Insta posts

Current Online Auctions