Artenisa Juristja

Bio

-Jane 2qellime ne jete:e para te marrim ato qe duam,e dyta t'i gezojme.Vetem njerezit e mbare arrijne te permbushin te dyten. (LOGAN PEARSALL SMITH) -Ndodhin ngjarje ne jete qe jane si pyetje.Kalojne minuta ose vite dhe pastaj jeta pergjigjet. (A.BARICCO) -Miresjellja krijon afri.Miremendimi krijon thellesi.Dhurimi krijon dashuri! (MAO CE DUNG) -Eshte nje mekat i vertete qe leksionet e jetes,i mesojme atehere kur nuk na duhen me.(OSCAR WILDE) -Shpesh na ndodhin disa gjera ne jete qe jane si pyetjet enigme.Vetem pasi kalojne vite,jeta t'i thote pergjigjet..... (ALESANDRO BARICCO) -Edukata eshte ajo qe mbetet kur gjithcka e mesuar harrohet. (BURRHUS FREDERIC SKINNER) -Madheshtine e njeriut shiheni tek fuqia e mendimit,jo tek postet. (BLAISE PASCAL) -Shpesh mjafton nje cast per te harruar nje jete,por ndonjehere nuk mjafton nje jete per te harruar nje cast te vetem... (JIM MORRISON) -Vale la pena di lottare,solo per le cose senza le quali non vale la pena di vivere. (ERNESTO CHE GUEVARA) -Nese je duke kaluar ferrin........mos ndalo!!!! (UINSTON CURCILL) -Ka nje gje me te forte se gjithe ushtrite e botes dhe kjo eshte nje IDE,momenti i se ciles ka mberritur! (VICTOR HYGO) -Aty ku nuk ka padrone,te gjithe jane padrone.Aty ku te gjithe jane padrone,te gjithe jane skllever! (JACQUES BOSSUET) -Kompiuterat jane te kote.Dine te te japin vetem pergjigje! (PABLO PICASSO) -Largesia i zvogelon gjerat ne sy,por i zmadhon ne mendim! (ARTUR SCHOPENHAUER) -Jane shume te pakte njerezit qe mund t'i bejne homazh,pa asnje ndjenje zilie,suksesit te nje miku! (ESKILI) -Nuk ka shprese pa frike,as frike pa shprese! (CAROL WOJTYLA) -Kamja i ngjan ujit te detit.Sa me shume pi,aq me shume ke etje! (ARTUR SCHOPENHAUER) -S'ka gje me te thelle se ajo qe duket ne siperfaqe! (HEGEL) -Kur virtyti ka fjetur per nje kohe shume te gjate,kur zgjohet eshte shume me i fresket! (FRIDRIH NICE) -E shkruar ne gjuhen kineze fjala "KRIZE" perbehet nga dy simbole: Njeri paraqet RREZIKUN dhe tjetri OPORTUNITETIN! (JOHN KENNEDY) -Miqte e vertete, kur shohin qe gabon,te paralajmerojne.Miqte false ua bejne te ditur gabimet e tua,te tjereve! (FLIGENDE BLATTER) -Te lexosh dhe te studiosh,pa u menduar,eshte lodhje e kote.Te mendosh pa lexuar dhe studiuar eshte e rrezikshme! (KONFUCI) -Torollaku e ka zemren ne goje.Fisniku e ka gojen ne zemer! (PROVERB ARAB) -Burri eshte aty ku ka zemren,jo ku ka trupin! (MAHATMA GANDI) -Ndershmeria eshte kapitulli i pare ne librin e pjekurise! (THOMAS JEFFERSON) -Ata qe ulerijne nga dhimbja sherohen me shpejt se ata qe e fshehin dhimbjen me buzeqeshje! (JEAN GIRAUD) -Kush nuk e njeh te verteten,eshte thjesht torollak;por kush e njeh dhe e quan genjeshter,eshte nje keqberes! (BERTOLT BRECHT) -KULTURA?Ulerima qe njerezit i bejne ne fytyre fatit te tyre! (ALBERT KAMY) -Parate na nxjerrin ne drite pasionet,femijet na nxjerrin ne drite ndjenjat! (PROVERB KINEZ) -Ne moshen 50-vjecare secili prej nesh ka fytyren qe meriton! (GEORGE ORWELL) -Po prite asgje,asgjene do marresh.Po prite gjithcka,ndoshta je me fat! (PAULO CEOLHO) -Jeta,askujt nuk I eshte dhene ne pronesi.Vetem ne perdorim! (LUKRECI) -Eshte tipike per nje njeri pa experience,te mos besoje te fati! (JOSEPH CONRAD) -Te gjithe duan te kene NDERGJEGJE,por pak jane te gatshem t’ia paguajne cmimin! (RALPH WALDO EMERSON) -Forca pa inteligjence shkaterrohet nga pasha e vet! (BERNARD CORNWELL) -Detyra eshte e lehte,kur mundi ndahet! (VICTOR HYGO) -A nuk te vjen turp qe brengosesh as shume per ate se sit e fitosh pushtet,fame dhe prestigj,dhe nuk mendon fare per mencurine dhe te verteten,qe do te permiresonin shpirtin tend? (SOCRATI) -Shpesh shikojme kah qeveria per te zgjidhur problemet tona.Kjo eshte e gabuar,atehere kur qeveria eshte vete problemi! (RONALD REAGAN) -Pervec njeriut,te gjitha kafshet e tjera e dine,qe qellimi kryesor i jetes eshte ta shijosh ate! (SAMUEL BUTLER) -Kur humbasim te drejten per te qene te ndryshem,humbasim privilegjin per te qene te lire! (CHARLES EVANS HUGHES) -Nje njeri i mencur eshte superior ndaj cdo fyerjeje qe mund t’i behet.Dhe pergjigjja me e mire per sjelljen e paturpshme eshte durimi dhe permbajtja! (JEAN-BAPTISTE POQUELIN-MOLIERE) -Jeta ka nje mije menyra per t’u jetuar.Te gjesh menyren me te mire nder keto,eshte misteri i jetes! (CARMELO RENDA) -Merr pozicion.Neutraliteti favorizon agresorin,jo viktimen.Heshtja inkurajon torturuesin,jot e torturuarin! (ELIE WIESEL) -Te jesh medioker nuk eshte denim.Denimi nis vetem kur e kupton qe je i tille! (UGO OJETTI) -Disa ne fillim reagojne e pastaj mendojne.Shume prej ketyre pendohen per gjithe jeten! (THOMAS SECKER) -Ndryshimi eshte ligj i jetes.Ata qe shohin vetem te kaluaren ose te tashmen,jane te prire te humbasin te ardhmen! (JOHN F. KENNEDY) -Gjithcka,cfare ju duhet ne kete jete,eshte injoranca dhe besimi.Dhe,suksesi eshte i sigurte! (MARK TWAIN) -Logjika eshte streha e fundit e njerezve pa imagjinate! (OSCAR WILDE) -Edhe njeriu me I mjere,mund te zbuloje dobesite e me te denjit.Edhe njeriu me torollakmund te zbuloje gabimet e me te zotit! (THEODOR W. ADORNO) -Ne nuk mund ta ndertojme te ardhmen tone pa I ndihmuar te tjeret qe ta ndertojne te tyren! (BILL CLINTON) -EXCUSATIO NON PETITA,ACCUSATIO MANIFESTA!(nese nuk kerkon ndjese,je duke bere nje akuze) (SENECA) -Nuk ka sekrete drejt suksesit.Ai eshte rezultat i pergatitjes,i punes dhe i te mesuarit nga deshtimi! (COLIN POWELL) -Ashtu sic nje dite e kaluar mire,te jep gjume te embel,ashtu edhe nje jete e shpenzuar si duhet,te jep vdekje te qete! (LEONARDO DA VINCI) -Me mire ta jetosh jeten tende ne menyre te papersosur,sesa te jetosh imitimin e jetes te dikujt tjeter ne menyre te persosur! (BHAGAVAD GITA) -Ekzistojne shume gjera ne jete,te cilat te mberthejne veshtrimin,por vetem pak te mberthejne zemren! Rend pas tyre! (WINSTON CHURCHILL) -Kerkimi i se vertetes eshte me I shtrenjte se zoterimi I saj! (ALBERT AJSHTAJN) -Kur paturpesia na behet pjese e karakterit,themi genjeshtrat me te bukura! (FRIDRIH NICE) -Eshte provuar se asgje dhe askush nuk mund t’I bej dem realisht nje burri te mire.As ne jete,e as pas vdekjes! (SOKRATI) -IA VLEN TE LUFTOSH,VETEM PER GJERAT PA TE CILAT NUK IA VLEN TE JETOSH! (ERNESTO CHE GUEVARA) -Gjeja e keqe,behet edhe me e keqe,kur mbrohet! (OVIDIO) -Te luash nje rol s’eshte shume me e ndryshme nga nje semundje mendore.Nje aktor s’ben gje tjeter vecse sillet si dikush qe nuk eshte vetja.A nuk eshte SKIZOFRENIA keshtu???? (VITORIO GASSMAN) -DEMOKRACIA NUK ESHTE LIGJI I SHUMICES,POR MBROJTJE E PAKICES! (ALBERT CAMUS) -Jeto sikur te jesh dikush qe do te vdese neser.Mendo,sikur te jesh dikush qe nuk do te vdes kurre! (GIORGIO ALMIRANTE) -Dy gjera jane infinit:UNIVERSI dhe BUDALLALLEKU njerezor,por,per sa I perket universit,kam akoma disa dyshime! (ALBERT AJNSHTAJN) -Secila bukuri eshte e bukur ne menyren e vet.Pyeteni p.sh.,korbin cfare eshte bukuria dhe do te pergjigjet qe eshte sorra! (VOLTER) -Eshte nje jete e tere ne vetem 1ore dashuri.Por per tu dashuruar gjate,ndoshta eshte me mire te njihemi sa me pak! (HONORE DE BALZAK) -Ne dashuri duhet shume sforco per te qene I shenjte,por mjafton vetem nje moment qe te mos jesh me I tille! (PIERRE AZAIS) -Jo te gjithe e kane kuptuar,qe e keqja e bashkebisedimit,eshte se duhet te dish edhe te degjosh! (ROBERTO GERVASO) -Nga pikepamja social-psikologjike mund te thuhet se ne momentet kur dashurojme,jemi me te pambrojtur se kurre! (ZIGMUND FROJD) -Per te gjetur nje mik,duhet mbyllur njeri sy.Per ta mbajtur,duhen mbyllur te dy! (DOUGLAS NORMAN) -Nje keshille se si mund ti ndash dhe si mund te sillesh me njerezit??Duaji te gjithe;beso vetem ne disa prej tyre;mos I bej keq asnjerit! (WILLIAM SHAKESPEARE) -Nje njeri I mencur nuk I bent e gjitha gabimet vete,ai ua jep kete mundesi edhe te tjereve! (WINSTON CHURCHILL) -Besoji nje gruaje qe te thote pa hezitim moshen e saj te vertete.Nje grua e tille eshte e afte per gjithcka! (OSCAR UAJLLD) -Te kuptosh c’eshte e drejte,te ndiesh c’eshte e bukur,te deshirosh c’eshte e mire-ja qellimi I jetes se arsyeshme! (PLATON) -Fantazia eshte me e rendesishme se dija,sepse dija ka kufij! (ALBER AINSHTAJN)

Latest Insta posts

Current Online Auctions